Wybrzeże Zachodnie - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Irlandia.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Wybrzeże Zachodnie, Irlandia

Na wakacje: Wybrzeże Zachodnie, Irlandia


Przewodnik turystyczny: Irlandia > Wybrzeże Zachodnie
Zdjęcia Irlandia
W skład regionu administracyjnie wchodzą fragmenty aż trzech prowincji – Munster na południu (Region Clare i Limerick), Connacht (Region Sligo, Galway i Mayo) oraz Ulster na północy (Region Donegal). Ta część Irlandii zdominowana jest przez wyjątkowo urozmaicone wybrzeże z licznymi wyspami oraz różnorodne krasowe formacje. Do najważniejszych atrakcji przyrodniczych należy niewątpliwie Park Narodowy Burren oraz Cliffs of Moher. Największe w regionie miasto (trzecie co do wielkości w całym kraju) – Galway – jest uznawane za centrum kultury i języka irlandzkiego. To właśnie zachodnia część kraju znana jest ze swojej dbałości o celtyckie tradycje i korzenie. Tutejsze miasteczka i wioski zachowały wiele ze swojego dawnego uroku i charakteru, dzięki czemu są chętnie odwiedzane przez turystów pragnących zapoznać się z prawdziwym obliczem tej „Zielonej Wyspy”.

Klimat i pogoda w Irlandii

pogoda: Galway

20°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:5%
ciśnienie:1025 hPa
wiatr:245° 11 km/h
 • Wycieczki: Wybrzeże Zachodnie, Irlandia


 • Przewodnik turystyczny: Irlandia > Wybrzeże Zachodnie
 • Regiony


  • Region Donegal- wraz z regionem Cavan należą administracyjnie do Prowincji Ulster. Jest to najdalej na północy wysunięty regon Irlandii – pełen zabytków, ciekawych miejsc i pięknej przyrody.
  • Region Sligo - przepiękny region pełen „muszlowych kopców” często spotykanych w tej okolicy. Iirlandzka nazwa regionu – Sligeach – oznacza miejsce pełne muszli.
  • Region Galaway i Mayoobejmuje dwa hrabstwa o tej samej nazwie. To malownicze miejsce charakteryzuje się piękną linią brzegową oraz wieloma wyspami. Z regionem związani się Celtowie i św. Partyk, patron Irlandii.
  • Region Clare i Limerickobejmuje położone na zachodzie dwa hrabstwa o tej samej nazwie. Tu zobaczyć można Park Narodowy Burre oraz niezwykłe Cliffs of Moher.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Galaway, Limerick, Latterkenny, Lifford.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Park Narodowy Burre, Cliffs of Moher, Wyspy Aran, Zamek Donegal i pochodzący z XV wieku klasztor franciszkański w Donegal, Silgo, Benbulgen, Katedra Wniebowzięcia NMP oraz Lynch Castle w Galaway, Croagh Patrick.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Clare i Limerick.
 • Geografia i przyroda


 • Zachodnie wybrzeże obejmuje hrabstwa Clare, Donegal, Cavan, Leitrim, Limerick, Mayo, Offaly, Roscommon, Sligo i Tipperary. Ta część kraju jest chłodna i wietrzna, jednka równie piękna jak pozostałe. Do najciekawszyh miejsc pod względem przyrodniczym należy Park Narodowy Burre (hrabstwo Clare), który obejmuje obszar krasowy o powierzchni ok. 250 km ². Celtycka nazwa „Boíreann“ oznacza wielką skałę, co doskonale oddaje charakter tego miejsca. W XVII wieku jeden z angielskich dowódców opisał to miejsce tak: „nie ma tu ani wystarczająco wody by utopić człowieka, ani wystarczająco drewna by go powiesić, ani wystarczająco ziemi by go pochować”. Jednak pomimo tego pozornie jałowego krajobrazu, na obszarze Burren od wieków mieszkają ludzie utrzymujący się z hodowli. Z licznych szczelin w krasowej skale wyrasta wyjątkowo bujna roślinność. Wśród przedstawicieli flory znajduje się wiele gatunków endemicznych, ciekawostką jest, że występują tu zarówno roślinny arktyczne, alpejskie, jak i śródziemnomorskie.
  Linia brzegowa regionu jest niezwykle malownicza – w zachdoniej Irlandii znajdują się także 120-metrowe kliwy Cliffs of Moher. Wyspy Aran to archipelag składający się z 3 wysp – Inishmore, Inishmaan i Inisheer – położony w Zatoce Galway w zachodniej części Irlandii. Wyspy są słabo zaludnione, dzięki czemu nadal zachowują swoje naturalne piękno. Duża część mieszkańców Aranów posługuje się językiem irlandzkim, w niektórych regionach angielski w ogóle nie jest używany. Z tego powodu na wyspy często przyjeżdżają językoznawcy oraz ludzie pragnący nauczyć się języka swych przodków. Na wyspach znajduje się wiele przykładów celtyckiego osadnictwa. Na Aranach znajduje się wiele śladów po celtyckim osadnictwie a także ruiny fortu Dún Aonghasa.
 • Historia


 • Klimat i krajobraz sprzyjały osadnictwu na tych terenach. Pierwsi prawdopodobnie ok. 9 tys. lat tamu przybyli tu ludzie z północnej Brytanii. Osadnicy dotarli wtedy do ujścia rzeki Bann (hrabstwo Londonderry). Ich życie zobaczyć można w wielu miejscach na wschodnim wybrzeżu. Region ten posiada najwięcej stanowisk archeologicznych, w których zobaczyć można m.in. megalityczne grobowce. Gdy nastąpiła epoka brązu na ziemiach tych pojawili się Celtowie. Ich przybycie datuje się na rok 500 p.n.e. Wraz z chrystianizacją wyspy pojawiły się opactwa.
  Z historią Irlandii wiążą się dwa wielkie plemiona: Firbolgowie i Tuatha de Danann, które stworzyły przyszły irlandzki naród.Te dwa plemiona nie zniknęły z wyspy po najeździe Malezjan. Władza na wyspie była najpierw sprawowana przez Firbolgów. Następnie trafiła w ręce Tuatha De Danann – narodu bardziej cywilizowanego. Tuatha De Danann posiadali własną kulturę, rozwinięte rzemiosło, obrzędy, zwyczaje. Obserwując ich Firbolgowie określili ich nekromantami. Wszystkie te historie stały się częścią celtyckiej mitologii. Między tymi dwoma ludami miała miejsce wielka bitwa na granicy dzisiejszego hrabstwa Mayo i Galaway. Do dziś podziwiać można pozostałości po tych dwóch kulturach – caim budowle, prawie 2 metrowe kopce, na których wznoszono drewniane fortyfikacje.
  W XV wieku Irlandia została poddana władzy Anglików, którą rządził Henryk VIII. Wówczas doszło do licznych konfliktów, buntów, gdyż Irlandczycy wierni Kościołowi katolickiemu, nie uznali króla jako głowy Kościoła. Konflikty te spowodowały, że Irlandczycy, pozbawieni swoich praw, zaczęli masowo emigrować do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Inni, którzy pozostali, dalej walczyli o niepodległość i wszelkie prawa, jednakże od 1845-1849 roku w Irlandii nastąpił okres wielkiego głodu. Klęska żywiołowa spowodowana była zarazą ziemniaczaną i doprowadziła do śmierci głodowej ogromnej ilości mieszkańców wyspy. Od połowy XIX wieku rozpoczęto kontynuację walki o niepodległość kraju. Po wielu nieudanych próbach Irlandia uzyskała niepodległość dopiero w 1921 roku. Wtedy utworzono „Wolne Państwo Irlandzkie“ o statusie dominium, które powstało z połączenia 26 hrabstw. Jednakże pełną niepodległość Irlandia uzyskała w momencie uchwalenia konstytucji w 1937 roku. Na mocy tej konstytucji zmieniono nazwę „Wolne Państwo Irlandzkie“ na „Irlandia“.
  Z irlandzką walką o niepodległość wiąże się postać Michaela Collinsa, rewolucjonisty, założyciela i przywódcy IRA. Walczył on w powstaniu wielkanocnym, był inicjatorem rozejmu pomiędzy Irlandią a Anglią. Zginął podczas irlandzkiej wojny domowej, zabity przez część IRA, która sprzeciwiała się traktatowi.
  Cork zostało założone w VII w. nad rzeką Lee. Dziesięć wieków później miasto zostało oblężone przez wojska brytyjskie. Dowodził im Oliver Cromell. Zarówno XVII, jak i XVIII w. to okres dobrobytu dla miasta – Cork jest wtedy ośrodkiem handlu masłem. Jednak, gdy w Irlandii rozpoczyna się walka o niepodległość miasto zostaje doszczętnie spalone. Przetrwała Katedra św. Fina Barre'a.
  Region ten pełen jest zamków i stanowisk archeologicznych, które opowiadają niezwykłą historię tego miejsca. Zachodnie Wybrzeże zachwyci wieloma prastarymi legendami i dziedzictwem kulturowym. To wspaniałe miejsce dla miłośników historii.
 • Sport i rekreacja


  • Irlandia oferuje liczne atrakcje amatorom najróżniejszych sportów wodnych. Miłośników żeglarstwa przyciąga wschodnie wybrzeże, natomiast amatorzy kajakarstwa mogą uprawiać tą dyscyplinę w licznych rzekach i jeziorach.
  • Profesjonalistom nurkowania proponuje się wody u stóp skalistych klifów, natomiast początkujący swoich sił mogą próbować w zacisznych zatoczkach.
  • Irlandia oferuje niezliczone możliwości uprawiania wędkarstwa w morzu jak i w rzekach i jeziorach.
  • Zróżnicowana rzeźba terenu pozwala na wszelkiego rodzaju wycieczki piesze. W Irlandii wydzielone są specjalne szlaki, trasy turystyczne wiodące przez tereny górskie, doliny i grzbiety, które pozwalają zwiedzić zachwycające miejsca kraju.
  • Kraj ten jest wspaniałym rajem dla ornitologów, gdyż Irlandię często odwiedzają ptaki wędrowne.
  • Zachwyceni będą również miłośnicy golfa.
  • To idealne miejsce na przejażdżki konno.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – euro.
  • Wizy – nie wymagane.
  • Czas – -1 godzina w stosunku do polskiego czasu.
  • Elektryczność – 230V, standard brytyjski BS.


Galway - prognoza pogody, Irlandia

3600000
Aktualne warunki

Środa
28 września
Słonecznie
20°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:5%
wilgotność:76%
widoczność:10 km
ciśnienie:1025 hPa
wiatr:245° 11 km/h
wsch. słońca:07:32
zach. słońca:19:21
Czwartek
29 września
Częściowe zachmurzenie
min: 14°C    max: 21°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:200°  28 km/h
wsch. słońca:07:34
zach. słońca:19:19
Piątek
30 września
Częściowe zachmurzenie
min: 13°C    max: 16°C
Częściowe zachmurzenie
opady:0.1 mm
wiatr:257°  27 km/h
wsch. słońca:07:35
zach. słońca:19:16
Sobota
1 października
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 12°C    max: 16°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.8 mm
wiatr:264°  28 km/h
wsch. słońca:07:37
zach. słońca:19:14
Niedziela
2 października
Częściowe zachmurzenie
min: 12°C    max: 16°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:263°  21 km/h
wsch. słońca:07:39
zach. słońca:19:11

Galway - klimat w Irlandii

Irlandia - kiedy na wakacje?
 • Najlepszą porą na wycieczkę do Irlandii jest maj i czerwiec – najbardziej słoneczne miesiące w tym kraju.
 • Wiosna i jesień w Irlandii pozwala obserwować piękne zjawiska przyrodnicze. W kwietniu i maju oraz we wrześniu i październiku powinni się tam wybrać miłośnicy ptaków. Natomiast w czerwcu podziwiać można niezwykle malownicze rododendrony (rejon Kerry).
 • Latem, mimo iż w Irlandii jest to okres dość deszczowy, pogoda również zachęca do zwiedzania wyspy. Temperatury powietrza od czerwca do września osiągają na ogół między 15 ºC a 18 ºC. Cieplej jest w Dublinie, około 17 ºC do 20 ºC. Niestety temperatura wody w morzu nawet w sierpniu nie przekracza 17 ºC.
 • Zima w Irlandii jest deszczowa i wietrzna, ale łagodna. Śnieg na „Zielonej Wyspie” pojawia się rzadko.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
3,4,4,5,7,10,12,12,10,8,5,4,8,8,10,12,16,17,19,18,16,13,10,8,5.5,6.0,7.0,8.5,11.5,13.5,15.5,15.0,13.0,10.5,7.5,6.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
123565444322
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
99,74,69,66,61,67,75,90,85,98,97,107,86,84,81,79,76,77,80,81,83,85,87,86
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
302830303028293029293030

Irlandia wycieczki: oferty wczasów Irlandia

Zdjęcia - Irlandia

Irlandia zdjęcie 1Irlandia zdjęcie 2Irlandia zdjęcie 3
Irlandia zdjęcie 4Irlandia zdjęcie 5Irlandia zdjęcie 6
Irlandia zdjęcie 7Irlandia zdjęcie 8Irlandia zdjęcie 9
Irlandia zdjęcie 10
Irlandia - więcej zdjęć

Hotele Wybrzeże Zachodnie

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne