Wybrzeże Wschodnie - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Irlandia.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Wybrzeże Wschodnie, Irlandia

Na wakacje: Wybrzeże Wschodnie, Irlandia


Przewodnik turystyczny: Irlandia > Wybrzeże Wschodnie
Zdjęcia Irlandia
Wschodnia część Irlandii zarówno dawniej jak i dziś pełniła ważną rolę polityczną oraz religijną. Administracyjnie obejmuje ona Prowincję Leinster oraz hrabstwa: Tipperary (na południu) oraz Cavan i Monaghan (na północy). To właśnie we wschodniej części Irlandii znajduje się stolica – Dublin, największe oraz najchętniej odwiedzane miasto w kraju. Do ważniejszych atrakcji należą także Kilkenny czy Rock of Cashel, będące dawniej siedzibami królów oraz jednymi z najstarszych ośrodków chrześcijaństwa na wyspie. Na południe od Dublina rozciągają się malownicze krajobrazy Gór Wicklow, których najwyższy szczyt – Lugnaquilla liczy sobie 925 m n.p.m..

Klimat i pogoda w Irlandii

pogoda: Dublin

21°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
ciśnienie:1026 hPa
wiatr:110° 15 km/h
 • Wycieczki: Wybrzeże Wschodnie, Irlandia


 • Przewodnik turystyczny: Irlandia > Wybrzeże Wschodnie
 • Regiony


  • Region Dublina – wraz ze stolicą to historyczny region, w którym zobaczyć można wiele zamków, zabytków, XVIII-wiecznych rezydencji.
  • Region Środkowy i Wschodni - pokrywa się w całości z jednostką administracyjną – Prowincją Leinster a dodatkowo obejmuję hrabstwo Tipperary. Region ten zachwyci przyrodą i historyczną spuścizną.
  • Region Cavan - położony na północny-zachód od Dublina region swoim obszarem obejmuje dwa hrabstwa – Cavan oraz Monaghan.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Dublin, Dandalk. Drogheda.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Dublin, Kilkenny, Ogrody Mount Usher, Gray, Greystones, Wicklow town, ogród św. Fiakrfiusza i ogrody japońskie w Kildare, góry Wicklow, Jezioro Tay. Rezydencja Powerscourt, wzgórze Tara.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne:Region Dublina.
 • Geografia i przyroda


 • Zarówno wschodnia, jak i południowa Irlandia charakteryzują się najcieplejszym klimatem. Krajobraz jest pagórkowaty. W tej części kraju zobaczyć można popularne i zatłoczone kurorty, spokojne wioski, Wielki Kanał, pola uprawne, normandzkie opactwa i lęgowiska ptaków. Wschodnia część kraju jest bardzo zróżnicowana i bogata w przyrodnicze atrakcje: góry, lasy, rzeki i jeziora. W Cavan zachwycają czyste i błyszczące wody, w Kildare – bujna zieleń, Longford – pastwiskami, a góry Silver Bloom – surowością krajobrazu. Jednym z najpiękniejszych miejsc na wschodnim wybrzeżu jest jezioro Lough. Turyści zobaczą tu spokojne wioski, malownicze ogrody, bezkresne równiny. Tu także znajduje się sporo stanowisk archeologicznych: monastyczne ruiny, megality.
 • Historia


 • Klimat i krajobraz sprzyjały osadnictwu na tych terenach. Pierwsi prawdopodobnie ok. 9 tys. lat tamu przybyli tu ludzie z północnej Brytanii. Osadnicy dotarli wtedy do ujścia rzeki Bann (hrabstwo Londonderry). Ich życie zobaczyć można w wielu miejscach na wschodnim wybrzeżu. Region ten posiada najwięcej stanowisk archeologicznych, w których zobaczyć można m.in. megalityczne grobowce. Gdy nastąpiła epoka brązu na ziemiach tych pojawili się Celtowie. Ich przybycie datuje się na rok 500 p.n.e. Wraz z chrystianizacją wyspy pojawiły się opactwa. Dublin był osadą wikingów. Pojawienie się Normanów wpłynęło na krajobraz wyspy – wybudowano wtedy wiele zamków. Dzisiejsza Irlandia została ukształtowana przez walki o niepodległość.
  W XV wieku Irlandia została poddana władzy Anglików, którą rządził Henryk VIII. Wówczas doszło do licznych konfliktów, buntów, gdyż Irlandczycy wierni Kościołowi katolickiemu, nie uznali króla jako głowy Kościoła. Konflikty te spowodowały, że Irlandczycy, pozbawieni swoich praw, zaczęli masowo emigrować do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Inni, którzy pozostali, dalej walczyli o niepodległość i wszelkie prawa, jednakże od 1845-1849 roku w Irlandii nastąpił okres wielkiego głodu. Klęska żywiołowa spowodowana była zarazą ziemniaczaną i doprowadziła do śmierci głodowej ogromnej ilości mieszkańców wyspy. Od połowy XIX wieku rozpoczęto kontynuację walki o niepodległość kraju. Po wielu nieudanych próbach Irlandia uzyskała niepodległość dopiero w 1921 roku. Wtedy utworzono „Wolne Państwo Irlandzkie“ o statusie dominium, które powstało z połączenia 26 hrabstw. Jednakże pełną niepodległość Irlandia uzyskała w momencie uchwalenia konstytucji w 1937 roku. Na mocy tej konstytucji zmieniono nazwę „Wolne Państwo Irlandzkie“ na „Irlandia“.
  Z irlandzką walką o niepodległość wiąże się postać Michaela Collinsa, rewolucjonisty, założyciela i przywódcy IRA. Walczył on w powstaniu wielkanocnym, był inicjatorem rozejmu pomiędzy Irlandią a Anglią. Zginął podczas irlandzkiej wojny domowej, zabity przez część IRA, która sprzeciwiała się traktatowi.
 • Sport i rekreacja


  • Irlandia oferuje liczne atrakcje amatorom najróżniejszych sportów wodnych. Miłośników żeglarstwa przyciąga wschodnie wybrzeże, natomiast amatorzy kajakarstwa mogą uprawiać tą dyscyplinę w licznych rzekach i jeziorach.
  • Profesjonalistom nurkowania proponuje się wody u stóp skalistych klifów, natomiast początkujący swoich sił mogą próbować w zacisznych zatoczkach.
  • Irlandia oferuje niezliczone możliwości uprawiania wędkarstwa w morzu jak i w rzekach i jeziorach.
  • Zróżnicowana rzeźba terenu pozwala na wszelkiego rodzaju wycieczki piesze. W Irlandii wydzielone są specjalne szlaki, trasy turystyczne wiodące przez tereny górskie, doliny i grzbiety, które pozwalają zwiedzić zachwycające miejsca kraju.
  • Kraj ten jest wspaniałym rajem dla ornitologów, gdyż Irlandię często odwiedzają ptaki wędrowne.
  • Zachwyceni będą również miłośnicy golfa.
  • To idealne miejsce na przejażdżki konno.

  • Section: <Informacje praktyczne>
  • Waluta – euro.
  • Wizy – nie wymagane.
  • Czas – -1 godzina w stosunku do polskiego czasu.
  • Elektryczność – 230V, standard brytyjski BS.

Dublin - prognoza pogody, Irlandia

3600000
Aktualne warunki

Środa
28 września
Częściowe zachmurzenie
21°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
wilgotność:64%
widoczność:10 km
ciśnienie:1026 hPa
wiatr:110° 15 km/h
wsch. słońca:07:21
zach. słońca:19:10
Czwartek
29 września
Pochmurno
min: 13°C    max: 23°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:202°  14 km/h
wsch. słońca:07:22
zach. słońca:19:08
Piątek
30 września
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 11°C    max: 19°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:1.2 mm
wiatr:253°  14 km/h
wsch. słońca:07:24
zach. słońca:19:05
Sobota
1 października
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 8°C    max: 19°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.6 mm
wiatr:271°  19 km/h
wsch. słońca:07:26
zach. słońca:19:03
Niedziela
2 października
Częściowe zachmurzenie
min: 8°C    max: 19°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:279°  11 km/h
wsch. słońca:07:28
zach. słońca:19:00

Dublin - klimat w Irlandii

Irlandia - kiedy na wakacje?
 • Najlepszą porą na wycieczkę do Irlandii jest maj i czerwiec – najbardziej słoneczne miesiące w tym kraju.
 • Wiosna i jesień w Irlandii pozwala obserwować piękne zjawiska przyrodnicze. W kwietniu i maju oraz we wrześniu i październiku powinni się tam wybrać miłośnicy ptaków. Natomiast w czerwcu podziwiać można niezwykle malownicze rododendrony (rejon Kerry).
 • Latem, mimo iż w Irlandii jest to okres dość deszczowy, pogoda również zachęca do zwiedzania wyspy. Temperatury powietrza od czerwca do września osiągają na ogół między 15 ºC a 18 ºC. Cieplej jest w Dublinie, około 17 ºC do 20 ºC. Niestety temperatura wody w morzu nawet w sierpniu nie przekracza 17 ºC.
 • Zima w Irlandii jest deszczowa i wietrzna, ale łagodna. Śnieg na „Zielonej Wyspie” pojawia się rzadko.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
2,3,3,5,7,10,12,11,10,7,5,3,7,7,9,11,13,16,18,18,16,12,10,8,4.5,5.0,6.0,8.0,10.0,13.0,15.0,14.5,13.0,9.5,7.5,5.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
233566554322
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
63,50,51,49,56,57,65,77,64,74,69,69,89,86,84,84,82,80,81,84,85,85,89,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
282727282725242727262829

Irlandia wycieczki: oferty wczasów Irlandia

Zdjęcia - Irlandia

Irlandia zdjęcie 1Irlandia zdjęcie 2Irlandia zdjęcie 3
Irlandia zdjęcie 4Irlandia zdjęcie 5Irlandia zdjęcie 6
Irlandia zdjęcie 7Irlandia zdjęcie 8Irlandia zdjęcie 9
Irlandia zdjęcie 10
Irlandia - więcej zdjęć

Hotele Wybrzeże Wschodnie

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne