Wybrzeże Południowe - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Irlandia.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Wybrzeże Południowe, Irlandia

Na wakacje: Wybrzeże Południowe, Irlandia


Przewodnik turystyczny: Irlandia > Wybrzeże Południowe
Zdjęcia Irlandia
Region ten obejmuje trzy południowe hrabstwa z Prowincji Munster: Kerry, Cork oraz Waterford. Tutejsze wybrzeże jest bardzo urozmaicone – można tu znaleźć zarówno skaliste Wyspy Skellig jak i piaszczyste plaże w okolicach miasteczka Youghal. Do najważniejszych miast w regionie należą Cork i Killarney, warto także zobaczyć miasteczko Waterford, w którym zachowało się sporo zabytków z okresu dominacji Wikingów. Południowe wybrzeża Zielonej Wyspy przez wiele stuleci odgrywały ważną rolę jako porty oraz wioski rybackie, obecnie chętnie odwiedzane przez turystów – zarówno samych Irlandczyków, jak i obcokrajowców.

Klimat i pogoda w Irlandii

pogoda: Cork

5.67°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.24 mm
zachmurzenie:broken clouds%
ciśnienie:1023 hPa
wiatr:70° 20 km/h
 • Wycieczki: Wybrzeże Południowe, Irlandia


 • Przewodnik turystyczny: Irlandia > Wybrzeże Południowe
 • Regiony


  • Region Cork – ze stolicą Cork jest najdalej na południe wysuniętym regionem Irlandii. Na turystów czekają tu piaszczyste plaże i czyste wody.
  • Region Kerry – najbardziej na zachód wysunięta część kraju. Region ten charakteryzuje się rozbudowaną linią brzegową oraz wieloma urokliwymi miasteczkami.
  • Region Waterford – region pełen archeologicznych znalezisk i zabytków. To wspaniałe miejsce dla miłośników historii.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Cork, Waterfors.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Katedra św. Marii, Katedra św. Finnbara oraz kościół św. Anny wraz z Wieżą Shandon w Cork, Zamek Ross, Opactwo Muckross oraz wiktoriański pałac Muckross House w Killlarney, Park Narodowy Killrney, Waterford, Macgillycuddys Reeks, Półwysep Dingle, Instioge, Wyspy Skellig.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Kerry, Region Cork.
 • Geografia i przyroda


 • Południowa Irlandia charakteryzuje się najcieplejszym klimatem. Na region ten składają się hrabstwa: Carlow, Cork, Kerry, Kilkenny, Tipperary, Waterford, Wexford. Ta część kraju jest bardzo popularna wśród turystów. To malownicze miejsce, pełne atrakcji. Bez wątpienia, przepięknymi miejscami są Półwysep Baera i Kerry. Najważniejszym elementem krajobrazu południa Irlandii jest plaża i morze – dostarcza pożywienia, oferuje możliwość uprawiania przeróżnych sportów. Wioski rybackie znaleźć można w hrabstwach Wexford i Watterford. Południe Irlandii to także liczne wyspy. Ciekawym miejscem jest także hrabstwo Kilkenny, Carlow i Topperary. Znajduje się tam wiele historycznych budynków, zakładów rękodzielniczych oraz pogańskich miejsc kultu. Region ten to czyste wody, gęsta zieleń, dziewiczy krajobraz.
 • Historia


 • Klimat i krajobraz sprzyjały osadnictwu na tych terenach. Pierwsi prawdopodobnie ok. 9 tys. lat tamu przybyli tu ludzie z północnej Brytanii. Osadnicy dotarli wtedy do ujścia rzeki Bann (hrabstwo Londonderry). Ich życie zobaczyć można w wielu miejscach na wschodnim wybrzeżu. Region ten posiada najwięcej stanowisk archeologicznych, w których zobaczyć można m.in. megalityczne grobowce. Gdy nastąpiła epoka brązu na ziemiach tych pojawili się Celtowie. Ich przybycie datuje się na rok 500 p.n.e. Wraz z chrystianizacją wyspy pojawiły się opactwa.
  Z historią Irlandii wiążą się dwa wielkie plemiona: Firbolgowie i Tuatha de Danann, które stworzyły przyszły irlandzki naród.Te dwa plemiona nie zniknęły z wyspy po najeździe Malezjan. Władza na wyspie była najpierw sprawowana przez Firbolgów. Następnie trafiła w ręce Tuatha De Danann – narodu bardziej cywilizowanego. Tuatha De Danann posiadali własną kulturę, rozwinięte rzemiosło, obrzędy, zwyczaje. Obserwując ich Firbolgowie określili ich nekromantami. Wszystkie te historie stały się częścią celtyckiej mitologii. Między tymi dwoma ludami miała miejsce wielka bitwa na granicy dzisiejszego hrabstwa Mayo i Galaway. Do dziś podziwiać można pozostałości po tych dwóch kulturach – caim budowle, prawie 2 metrowe kopce, na których wznoszono drewniane fortyfikacje.
  Ponad tysiąc lat temu Normanowie tworzyli uliczki Waterford. W XV wieku Irlandia została poddana władzy Anglików, którą rządził Henryk VIII. Wówczas doszło do licznych konfliktów, buntów, gdyż Irlandczycy wierni Kościołowi katolickiemu, nie uznali króla jako głowy Kościoła. Konflikty te spowodowały, że Irlandczycy, pozbawieni swoich praw, zaczęli masowo emigrować do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Inni, którzy pozostali, dalej walczyli o niepodległość i wszelkie prawa, jednakże od 1845-1849 roku w Irlandii nastąpił okres wielkiego głodu. Klęska żywiołowa spowodowana była zarazą ziemniaczaną i doprowadziła do śmierci głodowej ogromnej ilości mieszkańców wyspy. Od połowy XIX wieku rozpoczęto kontynuację walki o niepodległość kraju. Po wielu nieudanych próbach Irlandia uzyskała niepodległość dopiero w 1921 roku. Wtedy utworzono „Wolne Państwo Irlandzkie“ o statusie dominium, które powstało z połączenia 26 hrabstw. Jednakże pełną niepodległość Irlandia uzyskała w momencie uchwalenia konstytucji w 1937 roku. Na mocy tej konstytucji zmieniono nazwę „Wolne Państwo Irlandzkie“ na „Irlandia“.
  Z irlandzką walką o niepodległość wiąże się postać Michaela Collinsa, rewolucjonisty, założyciela i przywódcy IRA. Walczył on w powstaniu wielkanocnym, był inicjatorem rozejmu pomiędzy Irlandią a Anglią. Zginął podczas irlandzkiej wojny domowej, zabity przez część IRA, która sprzeciwiała się traktatowi.
 • Sport i rekreacja


  • Irlandia oferuje liczne atrakcje amatorom najróżniejszych sportów wodnych. Miłośników żeglarstwa przyciąga wschodnie wybrzeże, natomiast amatorzy kajakarstwa mogą uprawiać tą dyscyplinę w licznych rzekach i jeziorach.
  • Profesjonalistom nurkowania proponuje się wody u stóp skalistych klifów, natomiast początkujący swoich sił mogą próbować w zacisznych zatoczkach.
  • Irlandia oferuje niezliczone możliwości uprawiania wędkarstwa w morzu jak i w rzekach i jeziorach.
  • Zróżnicowana rzeźba terenu pozwala na wszelkiego rodzaju wycieczki piesze. W Irlandii wydzielone są specjalne szlaki, trasy turystyczne wiodące przez tereny górskie, doliny i grzbiety, które pozwalają zwiedzić zachwycające miejsca kraju.
  • Kraj ten jest wspaniałym rajem dla ornitologów, gdyż Irlandię często odwiedzają ptaki wędrowne.
  • Zachwyceni będą również miłośnicy golfa.
  • To idealne miejsce na przejażdżki konno.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – euro.
  • Wizy – nie wymagane.
  • Czas – -1 godzina w stosunku do polskiego czasu.
  • Elektryczność – 230V, standard brytyjski BS.

Cork - prognoza pogody, Irlandia

0
Aktualne warunki

Poniedziałek
5 grudnia
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
5.67°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.24 mm
zachmurzenie:broken clouds%
wilgotność:93%
widoczność:10000 km
ciśnienie:1023 hPa
wiatr:70° 20 km/h
wsch. słońca:08:24
zach. słońca:16:24
Wtorek
6 grudnia
Pochmurno
min: 2.93°C    max: 6.6°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:52°  16 km/h
wsch. słońca:08:25
zach. słońca:16:24
Środa
7 grudnia
Częściowe zachmurzenie
min: -0.01°C    max: 4.5°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:343°  11 km/h
wsch. słońca:08:27
zach. słońca:16:24
Czwartek
8 grudnia
Słonecznie
min: -0.99°C    max: 4.72°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:349°  16 km/h
wsch. słońca:08:28
zach. słońca:16:23
Piątek
9 grudnia
Słonecznie
min: -1.39°C    max: 3.86°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:310°  13 km/h
wsch. słońca:08:29
zach. słońca:16:23

Cork - klimat w Irlandii

Irlandia - kiedy na wakacje?
 • Najlepszą porą na wycieczkę do Irlandii jest maj i czerwiec – najbardziej słoneczne miesiące w tym kraju.
 • Wiosna i jesień w Irlandii pozwala obserwować piękne zjawiska przyrodnicze. W kwietniu i maju oraz we wrześniu i październiku powinni się tam wybrać miłośnicy ptaków. Natomiast w czerwcu podziwiać można niezwykle malownicze rododendrony (rejon Kerry).
 • Latem, mimo iż w Irlandii jest to okres dość deszczowy, pogoda również zachęca do zwiedzania wyspy. Temperatury powietrza od czerwca do września osiągają na ogół między 15 ºC a 18 ºC. Cieplej jest w Dublinie, około 17 ºC do 20 ºC. Niestety temperatura wody w morzu nawet w sierpniu nie przekracza 17 ºC.
 • Zima w Irlandii jest deszczowa i wietrzna, ale łagodna. Śnieg na „Zielonej Wyspie” pojawia się rzadko.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
3,3,3,4,7,10,11,11,10,7,5,4,7,7,9,11,14,16,18,17,15,12,10,8,5.0,5.0,6.0,7.5,10.5,13.0,14.5,14.0,12.5,9.5,7.5,6.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
233566554322
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
11,11,10,10,12,15,16,17,17,15,13,12
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
124,94,87,67,68,62,68,84,85,108,112,139,88,87,85,82,81,82,82,85,87,87,89,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
282829292828272928283030

Irlandia wycieczki: oferty wczasów Irlandia

Zdjęcia - Irlandia

Irlandia zdjęcie 1Irlandia zdjęcie 2Irlandia zdjęcie 3
Irlandia zdjęcie 4Irlandia zdjęcie 5Irlandia zdjęcie 6
Irlandia zdjęcie 7Irlandia zdjęcie 8Irlandia zdjęcie 9
Irlandia zdjęcie 10
Irlandia - więcej zdjęć

Hotele Wybrzeże Południowe

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne