Irlandia - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Irlandia.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Irlandia

Na wakacje: Irlandia


Przewodnik turystyczny: Irlandia
Zdjęcia Irlandia
Państwo zajmujące większą część wyspy o tej samej nazwie. Administracyjnie podzielone jest na cztery historyczne prowincje – Munster (na południu), Leinster (na wschodzie), Connacht (na zachodzie) oraz Ulster (na północy), którego większa część należy obecnie do Wielkiej Brytanii. Historia Irlandii zaczyna się wiele wieków p.n.e. – przybyli na jej tereny Celtowie stworzyli wspaniałą cywilizację o bogatym dorobku kulturalnym – zarówno materialnym jak i duchowym. Wyspa została schrystianizowana już w V wieku przez św. Patryka – późniejszego patrona Zielonej Wyspy. Mnisi irlandzcy wnieśli ogromny wkład w odbudowę myśli duchowej europejskiego średniowiecza. Historia wyspy to także wielowiekowe zmagania z Anglikami o niepodległość. Choć formalnie w 1921 roku Irlandia zyskała autonomię, a od 1937 roku jest niepodległym państwem, konflikt z Wielką Brytanią jest nadal żywy. Największym oraz najchętniej odwiedzanym miastem kraju jest jego stolica – Dublin. Dużym powodzeniem cieszą się także południowe tereny wyspy – Region Cork i Kerry, a także zachodnie wybrzeże – znane ze wspaniałych krasowych formacji (Park Narodowy Burren) oraz malowniczych klifów (Cliffs of Moher).

Klimat i pogoda w Irlandii

pogoda: Dublin

7.03°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.43 mm
zachmurzenie:scattered clouds%
ciśnienie:1026 hPa
wiatr:77° 26 km/h
 • Wycieczki: Irlandia


 • Przewodnik turystyczny: Irlandia
 • Regiony


  • Wybrzeże Wschodnie – znane ze stolicy –Dublina, który jest najczęściej i najchętniej odwiedzanym miastem przez obcokrajowców. Będąc tu warto odwiedzić również, Kilkenny oraz Rock of Cashel, będące dawniej siedzibą królów oraz jednym z najstarszych ośrodków chrześcijańskich na wyspie.
  • Wybrzeże Południowe – słynie przede wszystkim ze starych miejsc, zabytków, które zachowały się z okresu dominacji Wikingów. Chętnie odwiedzane przez turystów są wioski rybackie, malownicze miasteczka i porty.
  • Wybrzeże Zachodnie – zachwyca swoją dbałością o celtyckie tradycje i korzenie. Urokliwe miasteczka, wioski zachowały wiele ze swojego dawnego uroku.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Dublin, Corck, Galway, Limerick, Celbridge.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Rock of Cashel w Cashel, Wyspy Aran, miasteczko Dingle, Kilkenny.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Cork, Region Środkowy i Wschodni, Region Clare i Limerick.
 • Geografia i przyroda


 • Irlandia jest trzecią co do wielkości wyspą w Europie i 20-tą wyspą na świecie. Położona jest w północno-zachodniej Europie i otoczona jest licznymi wyspami i wysepkami. Ukształtowanie powierzchnii Irlandii to przede wszystkim tereny górskie, bagienne, liczne łąki, pastwiska oraz wrzosowiska. Prawie połowę powierzchnii zajmuje Nizina Środkowoirlandzka, która obfituje w bagna, torfowiska oraz jeziora. Na północ od niziny rozpościerają się góry Donegal, z najwyższym szczytem Errigal (752 m n.p.m.), natomiast na południu znajdują sie pasma górskie Kerry, z najwyższym szytem kraju – Carrantouhill (1041 m n.p.m). Linia brzegowa i sieć rzeczna Irlandii jest bardzo dobrze rozwinięta, znajdują sie tu liczne zatoki m.in. Donegal, Galway oraz Dingle, rzeki – najdłuższą z nich jest Shannon mająca długość 336 km.
  Naturalną formacją roślinną Iralndii jest las liściasto dębowy, w którym spotkać można zwierzęta tj.: sarny, króliki, wiewiórki, zające i węże.
 • Historia


 • Pierwszymi mieszkańcami Irlandii byli Celtowie, którzy zajmowali się rozwojem swojej kultury celtyckiej. Następnie w 430 roku n.e. na wyspę przybył święty Patryk, który zapoczątkował w Irlandii okres chrystianizacji. Wówczas w kraju pojawiały się liczne klasztory oraz działalność misjonarska. W roku 795 na tereny przybyli Wikingowie, którzy plądrowali klasztory i zakładali warowne osady. Od tego roku Irlandia była cały czas podbijana, w 1169 roku armia angielska najechała na obszary, jednakże na samym początku najazdy te miały charakter połowiczny. W XV wieku Irlandia została poddana władzy Anglików, którą rządził Henryk VIII. Wówczas doszło do licznych konfliktów, buntów, gdyż Irlandczycy wierni Kościołowi katolickiemu, nie uznali króla jako głowy Kościoła. Konflikty te spowodowały, że Irlandczycy, pozbawieni swoich praw, zaczęli masowo emigrować do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Inni, którzy pozostali, dalej walczyli o niepodległość i wszelkie prawa, jednakże od 1845-1849 roku w Irlandii nastąpił okres wielkiego głodu. Klęska żywiołowa spowodowana była zarazą ziemniaczaną i doprowadziła do śmierci głodowej ogromnej ilości mieszkańców wyspy. Od połowy XIX wieku rozpoczęto kontynuację walki o niepodległość kraju. Po wielu nieudanych próbach Irlandia uzyskała niepodległość dopiero w 1921 roku. Wtedy utworzono „Wolne Państwo Irlandzkie“ o statusie dominium, które powstało z połączenia 26 hrabstw. Jednakże pełną niepodległosć Irlandia uzyskała w momencie uchwalenia konstytucji w 1937 roku. Na mocy tej konstytucji zmieniono nazwę „Wolne Państwo Irlandzkie“ na „Irlandia“.
 • Sport i plaże


  • Irlandia oferuje liczne atrakcje amatorom najróżniejszych sportów wodnych. Miłośników żeglarstwa przyciąga wschodnie wybrzeże, natomiast amatorzy kajakarstwa mogą uprawiać tą dyscyplinę w licznych rzekach i jeziorach.
  • Profesjonalistom nurkowania proponuje się wody u stóp skalisych klifów, natomiast początkujący swoich sił mogą próbować w zacisznych zatoczkach.
  • Irlandia oferuje niezliczone możliwości uprawiania wędkarstwa w morzu jak i w rzekach i jeziorach. Szczyt sezonu zaczyna się w połowie maja, kiedy to wędkarze udają się w miejsca: Lough Derg w hrabstwie Clare i Corrib w hrabstwie Galway, gdzie pokazują sie pstrągi.
  • W Irlandii uprawia się także wspinaczkę skałkową, doskonałe warunki panują w hrabstwach Cork i Kerry.
  • Zróżnicowana rzeźba terenu pozwala na wszelkiego rodzaju wycieczki piesze. W Irlandii wydzielone są specjalne szlaki, trasy turystyczne wiodące przez tereny górskie, doliny i grzbiety, które pozwalają zwiedzić zachwycające miejsca kraju.
  • Kraj ten jest wspaniałym rajem dla ornitologów, gdyż Irlandię często odwiedzają ptaki wędrowne.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – euro
  • Wizy – nie wymagane
  • Czas – -1 godzina w stosunku do polskiego czasu
  • Elektryczność – 230V, standard brytyjski BS;


Dublin - prognoza pogody, Irlandia

0
Aktualne warunki

Poniedziałek
5 grudnia
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
7.03°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.43 mm
zachmurzenie:scattered clouds%
wilgotność:84%
widoczność:10000 km
ciśnienie:1026 hPa
wiatr:77° 26 km/h
wsch. słońca:08:22
zach. słońca:16:09
Wtorek
6 grudnia
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: 5.17°C    max: 6.48°C
Przejściowe lekkie opady deszczu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:0.22 mm
wiatr:14°  15 km/h
wsch. słońca:08:24
zach. słońca:16:08
Środa
7 grudnia
Częściowe zachmurzenie
min: 0.82°C    max: 3.65°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:281°  10 km/h
wsch. słońca:08:25
zach. słońca:16:08
Czwartek
8 grudnia
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
min: -1.94°C    max: 2.63°C
Przejściowe lekkie opady śniegu, możliwe wyładowania atmosferyczne
opady:1.38 mm
wiatr:343°  11 km/h
wsch. słońca:08:26
zach. słońca:16:07
Piątek
9 grudnia
Częściowe zachmurzenie
min: -2.07°C    max: 1.98°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:269°  13 km/h
wsch. słońca:08:27
zach. słońca:16:07

Dublin - klimat w Irlandii

Irlandia - kiedy na wakacje?
 • Najlepszą porą na wycieczkę do Irlandii jest maj i czerwiec – najbardziej słoneczne miesiące w tym kraju.
 • Wiosna i jesień w Irlandii pozwala obserwować piękne zjawiska przyrodnicze. W kwietniu i maju oraz we wrześniu i październiku powinni się tam wybrać miłośnicy ptaków. Natomiast w czerwcu podziwiać można niezwykle malownicze rododendrony (rejon Kerry).
 • Latem, mimo iż w Irlandii jest to okres dość deszczowy, pogoda również zachęca do zwiedzania wyspy. Temperatury powietrza od czerwca do września osiągają na ogół między 15 ºC a 18 ºC. Cieplej jest w Dublinie, około 17 ºC do 20 ºC. Niestety temperatura wody w morzu nawet w sierpniu nie przekracza 17 ºC.
 • Zima w Irlandii jest deszczowa i wietrzna, ale łagodna. Śnieg na „Zielonej Wyspie” pojawia się rzadko.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
2,3,3,5,7,10,12,11,10,7,5,3,7,7,9,11,13,16,18,18,16,12,10,8,4.5,5.0,6.0,8.0,10.0,13.0,15.0,14.5,13.0,9.5,7.5,5.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
233566554322
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
63,50,51,49,56,57,65,77,64,74,69,69,89,86,84,84,82,80,81,84,85,85,89,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
282727282725242727262829

Irlandia wycieczki: oferty wczasów Irlandia

Zdjęcia - Irlandia

Irlandia zdjęcie 1Irlandia zdjęcie 2Irlandia zdjęcie 3
Irlandia zdjęcie 4Irlandia zdjęcie 5Irlandia zdjęcie 6
Irlandia zdjęcie 7Irlandia zdjęcie 8Irlandia zdjęcie 9
Irlandia zdjęcie 10
Irlandia - więcej zdjęć

Hotele Irlandia

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne