Państwo zajmujące większą część wyspy o tej samej nazwie. Administracyjnie podzielone jest na cztery historyczne prowincje – Munster (na południu), Leinster (na wschodzie), Connacht (na zachodzie) oraz Ulster (na północy), którego większa część należy obecnie do Wielkiej Brytanii. Historia Irlandii zaczyna się wiele wieków p.n.e. – przybyli na jej tereny Celtowie stworzyli wspaniałą cywilizację o bogatym dorobku kulturalnym – zarówno materialnym jak i duchowym. Wyspa została schrystianizowana już w V wieku przez św. Patryka – późniejszego patrona Zielonej Wyspy. Mnisi irlandzcy wnieśli ogromny wkład w odbudowę myśli duchowej europejskiego średniowiecza. Historia wyspy to także wielowiekowe zmagania z Anglikami o niepodległość. Choć formalnie w 1921 roku Irlandia zyskała autonomię, a od 1937 roku jest niepodległym państwem, konflikt z Wielką Brytanią jest nadal żywy. Największym oraz najchętniej odwiedzanym miastem kraju jest jego stolica – Dublin. Dużym powodzeniem cieszą się także południowe tereny wyspy – Region Cork i Kerry, a także zachodnie wybrzeże – znane ze wspaniałych krasowych formacji (Park Narodowy Burren) oraz malowniczych klifów (Cliffs of Moher).
Wybrzeże Wschodnie – znane ze stolicy –Dublina, który jest najczęściej i najchętniej odwiedzanym miastem przez obcokrajowców. Będąc tu warto odwiedzić również, Kilkenny oraz Rock of Cashel, będące dawniej siedzibą królów oraz jednym z najstarszych ośrodków chrześcijańskich na wyspie.
Wybrzeże Południowe – słynie przede wszystkim ze starych miejsc, zabytków, które zachowały się z okresu dominacji Wikingów. Chętnie odwiedzane przez turystów są wioski rybackie, malownicze miasteczka i porty.
Wybrzeże Zachodnie – zachwyca swoją dbałością o celtyckie tradycje i korzenie. Urokliwe miasteczka, wioski zachowały wiele ze swojego dawnego uroku.
Ośrodki i atrakcje
Największe miasta: Dublin, Corck, Galway, Limerick, Celbridge.
Najciekawsze atrakcje turystyczne: Rock of Cashel w Cashel, Wyspy Aran, miasteczko Dingle, Kilkenny.
Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Cork, Region Środkowy i Wschodni, Region Clare i Limerick.
Geografia i przyroda
Irlandia jest trzecią co do wielkości wyspą w Europie i 20-tą wyspą na świecie. Położona jest w północno-zachodniej Europie i otoczona jest licznymi wyspami i wysepkami. Ukształtowanie powierzchnii Irlandii to przede wszystkim tereny górskie, bagienne, liczne łąki, pastwiska oraz wrzosowiska. Prawie połowę powierzchnii zajmuje Nizina Środkowoirlandzka, która obfituje w bagna, torfowiska oraz jeziora. Na północ od niziny rozpościerają się góry Donegal, z najwyższym szczytem Errigal (752 m n.p.m.), natomiast na południu znajdują sie pasma górskie Kerry, z najwyższym szytem kraju – Carrantouhill (1041 m n.p.m). Linia brzegowa i sieć rzeczna Irlandii jest bardzo dobrze rozwinięta, znajdują sie tu liczne zatoki m.in. Donegal, Galway oraz Dingle, rzeki – najdłuższą z nich jest Shannon mająca długość 336 km.
Naturalną formacją roślinną Iralndii jest las liściasto dębowy, w którym spotkać można zwierzęta tj.: sarny, króliki, wiewiórki, zające i węże.
Historia
Pierwszymi mieszkańcami Irlandii byli Celtowie, którzy zajmowali się rozwojem swojej kultury celtyckiej. Następnie w 430 roku n.e. na wyspę przybył święty Patryk, który zapoczątkował w Irlandii okres chrystianizacji. Wówczas w kraju pojawiały się liczne klasztory oraz działalność misjonarska. W roku 795 na tereny przybyli Wikingowie, którzy plądrowali klasztory i zakładali warowne osady. Od tego roku Irlandia była cały czas podbijana, w 1169 roku armia angielska najechała na obszary, jednakże na samym początku najazdy te miały charakter połowiczny. W XV wieku Irlandia została poddana władzy Anglików, którą rządził Henryk VIII. Wówczas doszło do licznych konfliktów, buntów, gdyż Irlandczycy wierni Kościołowi katolickiemu, nie uznali króla jako głowy Kościoła. Konflikty te spowodowały, że Irlandczycy, pozbawieni swoich praw, zaczęli masowo emigrować do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Inni, którzy pozostali, dalej walczyli o niepodległość i wszelkie prawa, jednakże od 1845-1849 roku w Irlandii nastąpił okres wielkiego głodu. Klęska żywiołowa spowodowana była zarazą ziemniaczaną i doprowadziła do śmierci głodowej ogromnej ilości mieszkańców wyspy. Od połowy XIX wieku rozpoczęto kontynuację walki o niepodległość kraju. Po wielu nieudanych próbach Irlandia uzyskała niepodległość dopiero w 1921 roku. Wtedy utworzono „Wolne Państwo Irlandzkie“ o statusie dominium, które powstało z połączenia 26 hrabstw. Jednakże pełną niepodległosć Irlandia uzyskała w momencie uchwalenia konstytucji w 1937 roku. Na mocy tej konstytucji zmieniono nazwę „Wolne Państwo Irlandzkie“ na „Irlandia“.
Sport i plaże
Irlandia oferuje liczne atrakcje amatorom najróżniejszych sportów wodnych. Miłośników żeglarstwa przyciąga wschodnie wybrzeże, natomiast amatorzy kajakarstwa mogą uprawiać tą dyscyplinę w licznych rzekach i jeziorach.
Profesjonalistom nurkowania proponuje się wody u stóp skalisych klifów, natomiast początkujący swoich sił mogą próbować w zacisznych zatoczkach.
Irlandia oferuje niezliczone możliwości uprawiania wędkarstwa w morzu jak i w rzekach i jeziorach. Szczyt sezonu zaczyna się w połowie maja, kiedy to wędkarze udają się w miejsca: Lough Derg w hrabstwie Clare i Corrib w hrabstwie Galway, gdzie pokazują sie pstrągi.
W Irlandii uprawia się także wspinaczkę skałkową, doskonałe warunki panują w hrabstwach Cork i Kerry.
Zróżnicowana rzeźba terenu pozwala na wszelkiego rodzaju wycieczki piesze. W Irlandii wydzielone są specjalne szlaki, trasy turystyczne wiodące przez tereny górskie, doliny i grzbiety, które pozwalają zwiedzić zachwycające miejsca kraju.
Kraj ten jest wspaniałym rajem dla ornitologów, gdyż Irlandię często odwiedzają ptaki wędrowne.
min:
-1°C
max:
5°C
Przejściowe umiarkowane lub intensywne opady deszczu
opady:
1.9 mm
wiatr:
16 km/h
wsch. słońca:
08:34
zach. słońca:
16:07
Poniedziałek 16 grudnia
min:
1°C
max:
4°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.2 mm
wiatr:
16 km/h
wsch. słońca:
08:34
zach. słońca:
16:07
Wtorek 17 grudnia
min:
2°C
max:
5°C
Częściowe zachmurzenie
opady:
brak
wiatr:
13 km/h
wsch. słońca:
08:35
zach. słońca:
16:07
Środa 18 grudnia
min:
0°C
max:
7°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:
0.2 mm
wiatr:
17 km/h
wsch. słońca:
08:36
zach. słońca:
16:07
Dublin
- klimat w Irlandii
Irlandia - kiedy na wakacje?
Najlepszą porą na wycieczkę do Irlandii jest maj i czerwiec – najbardziej słoneczne miesiące w tym kraju.
Wiosna i jesień w Irlandii pozwala obserwować piękne zjawiska przyrodnicze. W kwietniu i maju oraz we wrześniu i październiku powinni się tam wybrać miłośnicy ptaków. Natomiast w czerwcu podziwiać można niezwykle malownicze rododendrony (rejon Kerry).
Latem, mimo iż w Irlandii jest to okres dość deszczowy, pogoda również zachęca do zwiedzania wyspy. Temperatury powietrza od czerwca do września osiągają na ogół między 15 ºC a 18 ºC. Cieplej jest w Dublinie, około 17 ºC do 20 ºC. Niestety temperatura wody w morzu nawet w sierpniu nie przekracza 17 ºC.
Zima w Irlandii jest deszczowa i wietrzna, ale łagodna. Śnieg na „Zielonej Wyspie” pojawia się rzadko.