Dublin - Wybrzeże Wschodnie - przewodnik, informacje i porady dla turystów, opisy regionów, miast i kurortów wakacyjnych, historia i geografia, atrakcje i zabytki.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Irlandia.info.pl  >  Mapa i przewodnik: Dublin, Irlandia

Na wakacje: Dublin, Irlandia


Przewodnik turystyczny: Irlandia > Wybrzeże Wschodnie > Region Dublina > Dublin
Zdjęcia Irlandia
Oficjalna nazwa irlandzkiej stolicy to Baile Átha Cliath, co w języku celtyckim znaczy „Miasto Brodu z Trzcinowymi Płotami“. Nazwa Dublin z kolei jest zangileszczoną wersją Dúbh Linn co oznacza „Czarny Staw“. Dublin jest największym miastem w kraju i liczy sobie nieco ponad pół miliona mieszkańców. Miasto Jamesa Joyce'a może się poszczycić wieloma zabytkami oraz ciekawą XIX wieczną zabudową. Do najstarszych budowli w mieście można zaliczyc Zamek Dubliński wybudowany w XIII wieku przez Normanów. Wcześniej w miejscu obecnego zamku znajdowała się foreca Wikingów, przybyłych na wyspę z obecnych terenów Danii. To właśnie Wikingowie jako pierwsi osiedlili się w tym rejonie. Chętnie odwiedzanym zabytkiem jest także dawne więzienie Kilmainham Gaol, w którym obecnie znajduje się muzeum. Dużym powodzeniem cieszy się również O'Connel Street, gdzie oprócz sklepów z pamiątakmi turstów przyciągają także liczne posągi znanych osób oraz słynna Spire od Dublin. Liczącą 120 m wysokości iglicę wybudowano w 2003 roku w miejscu gdzie wcześniej znajdowała się Kolumna Nelsona – zniszczona w latach 60-tych w ataku bombowym. W Dublinie można znaleźć wiele pomników znanych osób – oprócz licznych posągów na O'Connel Street w różnych częściach miasta warto także zobaczyć fikcyjną postać z popularnej piosenki - Molly Malone - na Grafton Street czy słynnego muzyka Phila Lynotta na Harry Street.

Klimat i pogoda w Irlandii

pogoda: Dublin

21°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
ciśnienie:1026 hPa
wiatr:110° 15 km/h
 • Wycieczki: Dublin, Irlandia


 • Przewodnik turystyczny: Irlandia > Wybrzeże Wschodnie > Region Dublina > Dublin
 • Geografia i przyroda


 • Dublin to stolica Republiki Irlandii i największe miasto kraju. Położony jest u ujścia rzeki Liffey i obejmuje obszar lądowy, około 115 km2. Rzeka dzieli miasto na dwie części o zdecydowanie różnym charakterze. Pierwszy obszar stanowi Northside, który postrzegany jest jako dzielnica klasy robotniczej, natomiast obszar Southside postrzega się jako środek do górnej klasy średniej. W Dublinie panuje klimat morski z łagodnymi zimami oraz chłodnym latem. Dublin posiada najwięcej z europejskich miast zielonych terenów. Wokół miasta znajduje się wiele parków, bardzo znanym parkiem jest Phoenix Park, obejmuje on wiele obszarów użytków zielonych, alej, a od XVII wieku stał się domem dla stada dzikich danieli.
 • Historia


 • Pierwsze zmianki o osadnikach Eblana pochodzą z 140 roku n.e. Od 84o roku do XII wieku duńscy wikinowie założyli na południowym brzegu rzeki Liffey osadę handlową. Dzięki doskonałej infrastruktury, dobrego połącznia Dublin stał się lokalnym ośrodkiem królestwa wikingów, a później siedzibą biskupstwa. Od 1170 roku miasto zostało zdobyte przez Anglonormanów, przez których zanikły wpływy nordyckie. Rok później miasto otrzymało prawa miejskie i stało się głównym ośrodkiem panowania Anglików w Irlandii. Od XVII wieku miasto szybko się rozrastało, ludność wzrosła z około 10 tysięcy do ponad 50 tyś. Wówczas Dublin stał się drugim po Londynie, największym miastem Imperium Brytyjskiego. Właśnie z tego okresu pochodzi najbadziej znacząca architektura Dulina. Jednakże wszelkie konflikty o niepodległość, powstanie wielkanocne i wojna domowa spowodowały, że znaczenie miasta spadło. Od 1922 roku po podziale Irlandii, Dublin stał się stolicą Wolnego Państwa Irlandzkiego, a teraz miasto stało się stolcą Republiki Irlandii. Od 1997 roku krajobraz Dublina zmienił się, miasto jest głównym ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym, ekonomicznym, przemysłowym oraz turystycznym
 • Atrakcje


  • Zamek Dubliński – został wybudowany przez Normanów na miejscu dawnej fortyfikacji Wikingów w XIII wieku. W XVIII został przebudowany.
  • National Museum – muzeum, gdzie znajduje się największa kolekcja z wyrobami ze złota i srebra kultury chrześcijańskiej.
  • Katedra św. Patryka – najważniejsza świątynia w mieście, z interesującymi grobowcami i pomnikami,
  • Kilmainham Gaol – więzienie dublińskie, z muzeum prezentującym fascynującą historię Republiki Irlandii.
  • Cobblestone – mekka miłośników tradycyjnej muzyki irlandzkiej.
  • Browar Guiness – obiekt znany z największej produkcji ciemnego piwa o nazie stout. Na najwyższym piętrze browaru znajduje się pub z widokiem na miasto, w którym można skosztować napoju.
 • W okolicy


  • Kilkenny – miasteczko, które w przeszłości pełniło ważną rolę – było stolicą Irlandii. W VI wieky św. Kanizjusz ufundował tam opactwo. Obecnie w miejscu dawnego opactwa stoi katedra pod wezwaniem św. Kanizjusjza.
  • Cashal – znane jest z jednego z najstarszych zabytków w całęj Irlandii, to właśnie tu znajdują się najstarsze przedchrześcijańskie zabudowania.
  • Rock of Cashel – kompleks zamkowy będący jednym z najstarszych zabytków Irlandii. Znajdują się tam wybudowane na skale budowle, które kiedyś miały charakter obronny jak i religijny.
 • Sport i rekreacja


  • W Dublinie można uprawiać wiele dyscyplin sportowych, jest to wymarzone miejsce dla tych, którzy chcą zagrać w tenisa, pojeździć na łyżwach lub zobaczyć mecz krykieta czy piłki nożnej.
  • Uprawianie sportów wodnych takich jak: windsurfing, kajakarstwo zapewniają jedynie centra sportowe.
  • Popływać można jedynie na basenach krytych jak i na wolnym powietrzu.
  • Miłośnicy golfa, mogą udać się na pola golfowe leżące na obrzeżach miasta.
 • Gastronomia


 • W mieście znajduje się wiele restauracji, gdzie serwuje się potrawy kuchni europejskiej jak i azjatyckiej. Znaleźć tu można również specjalne regionalne restauracje. Kuchnia irlandzka, głownie opiera się na daniach z darów morza, rzek oraz jezior. Na całym świecie krewetki z morza irlandzkiego cieszą się ogromną sławą. Do popularnych potraw należą boxty oraz colcannon – tłuczone ziemniaki z posiekanymi porami, jarmużem i kapustą, a także gulasz Irisch Stew.
 • Zakupy


 • W mieście znajduje się wiele sklepów, butików, znanych na całym świecie. Najbardziej znaną dzielicą jest Grafton Street, gdzie mieszczą się butiki słynnych projektantów mody. Znaleźć tam można sklep Browna Thomasa i butik BT2. Na pobliskich bazarach można kupić wszystko, od modnych ubrań, butów, po wyroby artystyczne i antyki.
 • Życie nocne


 • Życie nocne w Dublinie jest bardzo mocno rozwinięte, uważa się, że jest jednym z najbardziej rozrywkowych, europejskich miast. W centrum miasta, w okolicy Grafton Street znajdują się najbardziej luksusowe kluby nocne i puby. Wśród turystów jednym z najczęściej nocą odwiedzaych miejsc jest dzielina Temple Bar. Obszar ten jest ważnym centrum życia nocnego, a także miejscem wielu irlandzkich instytucji kulturalnych. Do znanych pubów zaliczyć można: Porterhouse, Oliver St. John Gogarty oraz Bar Quays.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – euro
  • Wizy – nie wymagane
  • Czas – -1 godzina w stosunku do polskiego czasu
  • Elektryczność – 230V, standard brytyjski BS;

Dublin - prognoza pogody, Irlandia

3600000
Aktualne warunki

Środa
28 września
Częściowe zachmurzenie
21°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
zachmurzenie:50%
wilgotność:64%
widoczność:10 km
ciśnienie:1026 hPa
wiatr:110° 15 km/h
wsch. słońca:07:21
zach. słońca:19:10
Czwartek
29 września
Pochmurno
min: 13°C    max: 23°C
Pochmurno
opady:brak
wiatr:202°  14 km/h
wsch. słońca:07:22
zach. słońca:19:08
Piątek
30 września
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 11°C    max: 19°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:1.2 mm
wiatr:253°  14 km/h
wsch. słońca:07:24
zach. słońca:19:05
Sobota
1 października
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 8°C    max: 19°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:0.6 mm
wiatr:271°  19 km/h
wsch. słońca:07:26
zach. słońca:19:03
Niedziela
2 października
Częściowe zachmurzenie
min: 8°C    max: 19°C
Częściowe zachmurzenie
opady:brak
wiatr:279°  11 km/h
wsch. słońca:07:28
zach. słońca:19:00

Dublin - klimat w Irlandii

Irlandia - kiedy na wakacje?
 • Najlepszą porą na wycieczkę do Irlandii jest maj i czerwiec – najbardziej słoneczne miesiące w tym kraju.
 • Wiosna i jesień w Irlandii pozwala obserwować piękne zjawiska przyrodnicze. W kwietniu i maju oraz we wrześniu i październiku powinni się tam wybrać miłośnicy ptaków. Natomiast w czerwcu podziwiać można niezwykle malownicze rododendrony (rejon Kerry).
 • Latem, mimo iż w Irlandii jest to okres dość deszczowy, pogoda również zachęca do zwiedzania wyspy. Temperatury powietrza od czerwca do września osiągają na ogół między 15 ºC a 18 ºC. Cieplej jest w Dublinie, około 17 ºC do 20 ºC. Niestety temperatura wody w morzu nawet w sierpniu nie przekracza 17 ºC.
 • Zima w Irlandii jest deszczowa i wietrzna, ale łagodna. Śnieg na „Zielonej Wyspie” pojawia się rzadko.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
2,3,3,5,7,10,12,11,10,7,5,3,7,7,9,11,13,16,18,18,16,12,10,8,4.5,5.0,6.0,8.0,10.0,13.0,15.0,14.5,13.0,9.5,7.5,5.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
233566554322
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
63,50,51,49,56,57,65,77,64,74,69,69,89,86,84,84,82,80,81,84,85,85,89,88
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
282727282725242727262829

Irlandia wycieczki: oferty wczasów Region Dublina

Zdjęcia - Irlandia

Irlandia zdjęcie 1Irlandia zdjęcie 2Irlandia zdjęcie 3
Irlandia zdjęcie 4Irlandia zdjęcie 5Irlandia zdjęcie 6
Irlandia zdjęcie 7Irlandia zdjęcie 8Irlandia zdjęcie 9
Irlandia zdjęcie 10
Irlandia - więcej zdjęć

Hotele Dublin

Brak ofert

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Free Ski = karnet w cenie
Free Ski = karnet w cenie
Coraz bardziej popularne stają się oferty wyjazdów na narty Free Ski, zawierające w sobie darmowy karnet, który możemy wykorzystać w określonym terminie i konkretnych obiektach. Darmowy skipass, bez wątpienia zachęca pasjonatów sportów zimowych, którzy chętnie wybierają się na narty i snowboard do bardzo popularnych pod tym względem Włoch czy Szwajcarii. Mnóstwo wspaniałych ofert Free Ski znajdziemy na portalu SkiOne.pl, gdzie wyszukać można także wyjazdy do posiadających najlepsze stoki Francji i Francji.
 
Wakacje Last Minute w Izraelu - sprawdź najlepsze oferty >>
Rajska wyspa Bali w wersji All Inclusive >>
Najlepsze hotele przy piaszczystych plażach Dominikany >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne